Wrastające paznokcie – co radzi podolog na temat zapobiegania?

Wrastające paznokcie są bolesną dolegliwością, która charakteryzuje się wrastaniem krawędzi paznokcia pod skórę. Dolegliwość ta dotyka najczęściej paznokci u stóp w wyniku noszenia za ciasnego obuwia, nadwagi, grzybicy lub zbyt krótkiego obcinania paznokci. Z czasem ból może rozwinąć się na tyle, by znacznie utrudnić lub uniemożliwić chodzenie. Szybka reakcja pomaga uniknąć chirurgicznej korekcji. Jaki specjalista pomoże przy wrastającym paznokciu? Po zaobserwowaniu pierwszych oznak należy szybko skonsultować się z podologiem lub podiatrą.

Wrastający paznokieć – objawy

Co powinno nas zaniepokoić? Ostry ból przy nacisku na palec, zaczerwienienie skóry, zbieranie się ropy lub krwawienie w okolicy paznokcia. Pamiętaj, że każdy stan zapalny może być wynikiem infekcji i nieleczony prowadzi do poważnych chorób. Jeśli zaobserwujesz podobne symptomy, natychmiast zgłoś się po profesjonalną pomoc do podologa.

Co na wrastający paznokieć?

Istnieje wiele sposobów, jak leczyć wrastający paznokieć. W celu zniwelowania dolegliwości zaleca się domowe metody oraz farmaceutyki dostępne w aptece. W sytuacji gdy natomiast stan zapalny jest rozległy, a opuchlizna uniemożliwia normalne poruszanie się, konieczne staje się zastosowanie antybiotyku, wizyta u podologa w celu pozbycia się elementu wrastającego i rozpoczęcia leczenia stanu bakteryjnego, a w poźniejszym czasie zadzaiałanie klamrą w celu pozbycia się problemu.

Domowe sposoby na wrastające paznokcie polegają na moczeniu stóp w soli z morza martwego która ma m.in. działanie przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie. Zmniejszają ból oraz obrzęk. Polecam namaczanie nóg w letniej wodzie z solą przez około 20 minut oraz robienie opatrunków. Można też przed wycięciem paznokcia wykonać kilkuminutowy okład z lodu. Dobry sposób na wrastające paznokcie to zastosowanie po kąpieli stóp płynu na wrastające paznokcie. Na polskim rynku jest wiele firm specjalizujących się w pielęgnacji stóp. Warto w tej kwestii zasięgnąć rady zaufanego farmaceuty.

W przypadku, gdy chcemy od razu oddać się w ręce profesjonalisty, pierwsze kroki powinniśmy skierować do gabinetu podologicznego, gdzie specjalista skutecznie doradzi, co na wrastający paznokieć. Założy tamponadę lub klamre oraz zaopatrzy pacjenta w niezbędne lekarstwa.

Jak zapobiegać objawom wrastającego paznokcia – praktyczne porady podologa

  • Pamiętaj, aby starannie nadawać kształt paznokciom i nie przycinać ich zbyt krótko.
  • Po obcięciu spiłuj brzeg płytki pilniczkiem.
  • Paznokcie twarde uprzednio namocz w letniej wodzie.
  • Nie usuwaj brudu znajdującego się pod paznokciami przy pomocy ostrych narzędzi
  • Unikaj noszenia ciasnych butów oraz skarpet.
  • Jeśli masz problem z paznokciami na nogach zrezygnuj z zamkiętych kapci, chodzenie boso jest najzdrowsze dla naszych stóp.

Więcej na temat zabiegu zakładania klamry Ora możecie Państwo przeczytać pod tym linkiem (https://podologmarcinkowska.pl/zalozenie-klamry-ora/)