W mojej praktyce podologa często spotykam się z pacjentami, którzy w pierwszym kontakcie telefonicznym mówią, że muszą umówić się na wizytę z powodu wrastającego paznokcia, jednak w gabinecie okazuję się, że są to paznokcie wkręcające się.

Paznokcie wkręcające się – charakterystyka

Paznokcie wkręcające się charakteryzują się u osób dorosłych twardością płytki, znaczną grubością tej płytki, zmienionym kolorem. Kiedy spojrzymy od opuszka paznokcia, paznokieć ten wyraźnie jest jak haczyk lub zawinięty jest, jak ślimak.
Paznokcie te często bardzo bolą, ponieważ płytka paznokcia uniesiona jest do góry i następuję ciągłe urażenie tej płytki w zamkniętym obuwiu.
Paznokcie wkręcające się są paznokciami GENETYCZNYMI- z wywiadu wynika, że mama lub dziadek pacjenta też takie paznokcie mieli.
Jeśli pacjent ma genetycznie wkręcające się paznokcie, ale dba o szerokie obuwie, nie miał żadnych urazów, krwiaków paznokcia, to paznokieć taki ma bardzo łagodną postać i pacjent nie ma problemów z takim paznokciem.

Wkręcające się paznokcie – jak może pomóc podolog?

W gabinecie podologicznym, podolog może sfrezować wkręcające się paznokcie, aby doprowadzić płytkę paznokcia do cieńszej struktury – pacjent prawie natychmiast odczuwa ulgę, paznokieć przestaje boleć przy dotyku, a w bucie jest więcej miejsca.
Często jest zakładana klamra na paznokieć, aby wydobyć paznokieć z wału paznokcia i zapuścić go.
Zakładanie klamry to terapia, która trwa parę tygodni i powoduje wyraźne wyprostowanie płytki paznokcia wkręcającego się, w momencie założenia klamry odczuwalna jest natychmiastowa ulga i wyraźnie zmieniony kształt paznokcia.
Oba zabiegi na paznokciach wkręcających się są zabiegami bezbolesnymi, więc warto odwiedzić specjalistę podologa i przestać się męczyć.