przerosniete paznokcie

grzybica-paznokci

Paznokcie grzybicze – ta przypadłość pojawić się może, kiedy jesteśmy mniej odporni, a korzystamy z basenów lub miejsc publicznych takich, jak przebieralnia, szatnia.

Paznokieć grzybiczy zaczyna inaczej wyglądać, może nieprzyjemnie pachnieć, a spod płytki paznokcia możemy wyciągnąć konsystencje przypominającą surowe ciasto drożdżowe. Choć nie zawsze, płytka paznokcia zarażonego grzybicą może mieć również biały nalot na górze paznokcia.

Aby mieć pewność czy ktoś ma paznokcia grzybiczego należy wykonać w laboratorium badanie mykologiczne.

W gabinecie podologicznym podolog musi oczyścić płytkę paznokcia i łożysko ze zmian chorobowych, po tym zabiegu nakładany jest specjalny środek, który działa w kierunku zmian chorobowych.

Pacjent wychodzi z gabinetu zaopatrzony w odpowiedni preparat, aby w domu kontynuować terapię leczenia paznokcia zmienionego chorobowo grzybicą.

 

Paznokcie z onycholizą – to choroba często mylona przez pacjentów z chorobą grzybiczą paznokcia.

Przyczyną onycholizy jest np. uraz paznokcia spowodowany nadmiernym naciskiem, co w rezultacie powoduje wylew krwi pod paznokciem – krwiaka. Często onycholizę powoduje sam pacjent nadmiernie czyszcząc paznokcia, ponieważ onycholiza to nic innego, jak oderwanie się płytki od łożyska.

Onycholiza zaczyna się na płytce paznokcia od wolnego brzegu i w tym miejscu płytka paznokcia zaczyna być biała.

W gabinecie podologicznym w Tarnowskich Górach pacjent otrzyma pomoc i wskazówki jak dbać o paznokcia z onycholizą.