Najczęstsze przyczyny pękających pięt – w jaki sposób im zapobiec?

Popękane pięty to nie tylko nieestetyczny defekt. Dolegliwość ta może okazać się niebezpieczna dla zdrowia. Czasami pęknięcia są tak duże, że uniemożliwiają normalne poruszanie się, prowadzą do silnych podrażnień, a nawet tworzenia się ran. Nie możesz ich ignorować. Jak prawidłowo dbać o stopy i jak wyleczyć popękane pięty?

Pękające pięty – przyczyny

Pierwsze objawy tego kosmetyczno-zdrowotnego problemu pojawiają się, gdy skóra jest przesuszona. Niewłaściwa pielęgnacja, brak nawilżenia i niedostateczne natłuszczanie skóry powoduje, że warstwa rogowa pogrubia się. Przyczyn pękających pięt upatruje się również w niewłaściwym obuwiu, nadwadze, grzybicy czy chorobach układu krążenia oraz tarczycy.

Sposób na pękające pięty

Poznaj sprawdzone metody, dzięki którym skóra Twoich stóp odzyska dawną gładkość i zdrowy wygląd. Co na pękające pięty radzi podolog?

Jednym z domowych sposobów na pękające pięty jest moczenie stóp w siemieniu lnianym, w wodzie z dodatkiem oliwy z oliwek, płatków mydlanych lub kąpiele w naparach z rumianku bądź szałwii. Warto równolegle wspomóc się preparatami dostępnymi w aptece lub drogerii , takimi jak: skarpetki złuszczające, kremy z mocznikiem oraz olejkiem z drzewa herbacianego. By skutecznie wyleczyć popękane pięty, zaleca się ponadto intensywną witaminową kurację, wmasowując w pięty witaminę A. Efekty widać już po kilku dniach.

Sposobem na popękane pięty jest również wzbogacenie diety o produkty bogate w witaminę A – m.in. jaja, pełnotłuste mleko, wątróbka. Również profesjonalny salon urody zaproponuje i podpowie, co na pękające pięty okaże się skuteczne. Kosmetyczka może wykonać staranny pedicure, zabieg parafinowy na stopy, wykonać odświeżającą kąpiel, a następnie regeneracyjny masaż.

Jeśli problem narasta, a leczenie domowe nie przynosi rezultatów, konieczna jest jednak wizyta u lekarza, który dokładnie wie, jak wyleczyć popękane pięty. Zazwyczaj podolog lub dermatolog stosuje odpowiednie preparaty zmiękczające naskórek. Za pomocą dłuta usuwa nadmierną ilość skóry, a potem wygładza drobnoziarnistym frezem. Na koniec zakłada opatrunek z odpowiednim preparatem odżywczym.

Profilaktyka

Co robić, by zapobiegać, a nie szukać sposobu na popękane już pięty? Ten kłopotliwy problem nie pojawi się, pod warunkiem, że zastosowana zostanie odpowiednia pielęgnacja i profilaktyka – np. będziesz unikać ciasnego i niewygodnego obuwia, nosić bawełniane skarpetki i dbać o prawidłowe nawodnienie organizmu. Do pedicure nie używaj pumeksów oraz ostrych narzędzi. Pielęgnację skóry na piętach oprzyj na sprawdzonych i rekomendowanych przez podologów preparatach, a Twoje stopy będą zachwycały zdrowym wyglądem przez cały rok.

Wiecej informacji na temat leczenia problemu pękających pięt znajdziecie Państwo pod tym linkiem (https://podologmarcinkowska.pl/problem-pekajacych-stop/)